Jednodenní výlety po řece Lužnici a Nežárce

Pokud plánujete jednodenní plavbu po řece Lužnici nebo Nežárce nabízíme hned několik tras, jak pro zkušené, tak i pro začínající vodáky. Nabízíme zapůjčení plastových lodí SAMBA, VYDRA a 6 místných raftů. Plavba je vhodná pro rodiny s dětmi, kolektivy i pro školy. Obě řeky poskytují mnoho možností pro jednodenní splouvání, zde uvádíme pouze nejvíce využívané trasy. Vaše vozidlo můžete zdarma zaparkovat v areálu naší půjčovny, která se nachází ve Veselí nad Lužnicí na pravém břehu řeky Nežárky - těsně nad soutokem Nežárky a Lužnice. Na místo startu (nebo z místa ukončení) převezeme jakýkoliv počet osob, včetně lodí a vybavení.

 

LUŽNICE

1.trasa - řeka LUŽNICE - obec Lužnice – Veselí nad Lužnicí / délka trasy 16,5 km  4 - 5 hod /

Jednodenní výlet začíná z vodáckého tábořiště v obci Lužnice na 92 ř.km. Plavba probíhá na klidné hladině řeky, po trase nás čekají 4 jezy, které se musí obnášet (nejsou sjízdné). Při větší vodě je třeba dávat pozor při překonávání vlkovského – v pořadí třetího jezu. 500 m za jezem vpravo se nachází občerstvení „Vlčí boudy“. Po dalších 300 m plavby od občerstvení se po obou stranách řeky nacházejí bývalé pískovny, kde je možnost pěkného koupání. Po příjezdu do Veselí nad Lužnicí doporučujeme odbočit u Kulturního domu vpravo a proplout k jezu na řece Nežárce po takzvané Degárce (spojovací kanál mezi Lužnicí a Nežárkou). Po překonání jezu pokračuje plavba po Nežárce asi 700m k loděnici půjčovny lodí Veronica kde je cíl plavby.

2.trasa-řeka LUŽNICE - Veselí nad Lužnicí - Soběslav / délka trasy 10 km   3 hod/

Jednodenní výlet začíná od loděnice půjčovny lodí Veronica. Plavba probíhá po mírně proudící až stojaté vodě. Vhodné pro začátečníky bez jakýchkoliv zkušeností. Na trase jsou 2 jezy - jez Dráchov a Čejnov. Oba jezy nejsou sjízdné, musí se přenášet. Možnost občerstvení pod jezem Dráchov asi 400m na pravé straně, kemp Karvánky. Trasa této plavby končí na vodáckém tábořišti Plovárna v Soběslavi na levém břehu. Zajistíme odvoz zpět do Veselí nad Lužnicí do areálu půjčovny včetně osob.

/Tuto trasu je možné prodloužit o daších 5 ř.km až k samotě Ovčín nebo k jezu v Roudné - celková trasa z Veselí – Roudná je 18,5km plavba 6-7 hodin./

NEŽÁRKA

3.trasa-řeka NEŽÁRKA - Hamr – Veselí nad Lužnicí / délka trasy 9 km 2 - 3 hod. /

Jednodenní výlet začíná u mostu přes řeku Nežárku z vodáckého tábořiště v Hamru. Na trase jsou celkem dva jezy (Krkavec a ve Veselí n/Lužnicí), oba nesjízdné. Pluje se po mírně proudící, místy stojaté hladině, lesnatou krajinou. Po ujetí asi tak 800 m se za pravotočivou zatáčkou nachází kamenný stupeň, sjízdný vpravo, těsně u břehu. Za vyššího stavu vody se tvoří vodní válec. Řeka přechází v klinou hladinu až k jezu na Krkavci, který se přenáší po levé straně. Ukončení plavby v půjčovně Veronica ve Veselí nad Lužnicí.

4.trasa - řeka NEŽÁRKA - Karštejský most - Veselí nad Lužnicí / délka trasy 14,5 km  4 – 5 hod./

Jednodenní výlet začíná u mostu na Karštejnskou baštu přes řeku Nežárku. Po trase jsou celkem 4 jezy, z toho druhý jez v Hamru je po rekonstrukci sjízdný na levé straně vodáckou propustí. Ostatní jezy se musí přenášet. Na prvním jezu Metel možnost občerstvení (vyhledávané vodáky i cyklisty). Zakončení plavby je opět ve Veselí nad Lužnicí v půjčovně lodí. Tato trasa patří k nejoblíbenějším.

5.trasa - řeka NEŽÁRKA - Jemčina – Veselí nad Lužnicí / délka trasy 22 km 6 - 7 hod. /

Jednodenní výlet začíná od mostu přes řeku Nežárku na silnici  Novosedly - Jemčina nebo i od jezu na Jemčině. Po ujetí asi 1,5 km jsou dvě po sobě jdoucí sjízdné peřeje a za další 1 km se nachází 1,5m vysoký, středem sjízdný kamenný val. Další 4 jezy jsou stejné jako po trase č. 4 včetně občerstvení - Metel, Hamr, Krkavec. Na této trase se nachází jak proudící tak i mírně proudící voda. Plavba končí v půjčovně lodí ve Veselí nad Lužnicí na pravém břehu těsně nad soutokem řeky Lužnice a Nežárky.